I över tjugo år har vi träffat, utbildat och tränat ledare och chefer. Vi började 1998 och sedan dess har tiotusentals chefer passerat igenom våra klassrum och genomfört utbildningar tillsammans med oss. En utbildning med oss startar alltid med en förstudie; vi vill träffa målgruppen, cheferna och ledarna för att förstå deras utmaningar och kunna utforma träningen så vi möter deras behov med ett relevant innehåll och upplägg.
Vi tror oss ha en bra bild och uppfattning av de vanligaste utmaningarna för chefer, vi har haft mycket tid och många uppdrag att lära och samla på oss den erfarenheten; 1998 vann Anja Pärson sin första världscupseger, Euron fanns inte, Bill Clinton var USA:s president och Celine Dion stängde krogarna med ”My heart will go on”.
Vilka är då de gemensamma nämnarna vi har sett, upplevt och tränat chefer i? Finns de ens? Ja, det gör de, på en kollektiv nivå, givetvis med individuella avvikelser, men de finns och det finns också lösningar på utmaningarna.